High School Band

HS Band Roster

2018-19

Piccolo
  1. Jessica Minnich, Manhattan
Flute
  1. Alexis Gray, Manhattan
  2. Kate Brull, Salina-Sacred Heart
  3. Hannah Rea, Salina-South
  4. Carrie Cave, Manhattan
  5. Mizuki Asano, Manhattan
  6. Helen Mayfield, Manhattan
  7. Mia Cardenas, Washington County
  8. Avery Darby, Salina-Central
  9. Renee Snowden, Manhattan
  10. Destiney Bolin, Salina-Central
  11. Alt. 1 - Laura Miller, Brookville-Ell-Saline
  12. Alt. 2 - Grace Higgins, Manhattan
  13. Alt. 3 - Maddie Perkins, Manhattan
  14. Alt. 4 - Casadi Metivier, Junction City
Oboe
  1. Lauren Gill, St. George-Rock Creek
Bassoon
  1. Josh Brandt, Manhattan
  2. McKenna Minneman, Marysville
Clarinet
  1. Jecca Park, Manhattan
  2. Olivia Grover, Emporia
  3. Anthony Saenz, Emporia
  4. John Woods, Manhattan
  5. Ethan Hill, Clay Center Community
  6. Erin Flax, Salina-Central
  7. Ben Monday, Gypsum-Southeast of Saline
  8. Allison Poore, Concordia
  9. Emma Dustin, Junction City
  10. Jaycee Wallace, Brookville-Ell-Saline
  11. Caden White, Brookville-Ell-Saline
  12. BreAnn Miesner, Riley County
  13. Lanie Mott, St. Marys
  14. Jade Vopat, Abilene
  15. Nick Harding, Minneapolis
  16. Alt. 1 - Adelyn Wichman, Clay Center Community
  17. Alt. 2 - Jaden Wood, Abilene
  18. Alt. 3 - Brynn Riley, Emporia
Bass Clarinet
  1. Rebecca Gale, Abilene
  2. Michael Neufeld, Salina-St. John's Military
  3. Kylie Bigler, Salina-South
  4. Casey Vela, Emporia
  5. Alt. 1 - Grace Dice, Onaga
  6. Alt. 2 - Cheyenne Skime-Hooker, Abilene
Contrabass Clarinet
  1. Sabrina Johnson, Clay Center Community
  2. Alt. - Christian Stevens, Abilene
Alto Sax
  1. Elizabeth Kim, Manhattan
  2. Hannah Mancini, Junction City
  3. Natalie Chavez, Emporia
  4. Jayci Shepard, Bennington
  5. Iveth Molina, Junction City
  6. Elizabeth Hohn, Manhattan
  7. Alt. 1 - Chris Carter, Manhattan
  8. Alt. 2 - Garret Meyer, Chapman
  9. Alt. 3 - Andrew Davis, Salina-South
Tenor Sax
  1. Bethany Stinemetz, Emporia
  2. Beau Throckmorton, Eskridge-Mission Valley
  3. Gage Roberts, Salina-South
  4. Alt. 1 - Ethan Karnes, St. George-Rock Creek
  5. Alt. 2 - Shaylah Beauchman, Abilene
Bari Sax
  1. Makenna Roths, Gypsum-Southeast of Saline
  2. Jacob Haefele, Marysville
Trumpet
  1. Annika Shankwitz, Manhattan
  2. Kate Washburn, Manhattan
  3. Jessica Vanstory, Alma-Wabaunsee
  4. Michelle Treloggen, Gypsum-Southeast of Saline
  5. Megan Kirkland, Marysville
  6. Nathan Weiss, Salina-Sacred Heart
  7. Myles Work, Brookville-Ell-Saline
  8. Zac Paquette, Manhattan
  9. Emma Tieking, Salina-Central
  10. Kyle Grimes, St. George-Rock Creek
  11. Bradley Berutich, Salina-St. John's Military
  12. Katelyn Brandt, Brookville-Ell-Saline
  13. Elijah Emory, Manhattan
  14. Sam Erker, Manhattan
  15. Arian Richard, Gypsum-Southeast of Saline
  16. Alt. 1 - Zac Salas, Salina-Sacred Heart
  17. Alt. 2 - Ben Ziek, Emporia
  18. Alt. 3 - Alyssa Mikkelson, Salina-Sacred Heart
Horn
  1. Kylee Gardner, Wamego
  2. Colton Gardner, Wamego
  3. Brandon Moots, Riley County
  4. Trevor Peterson, Brookville-Ell-Saline
  5. Grant Nabity, Belleville-Republic County
  6. Anders Mikkelson, Salina-Sacred Heart
  7. Seth Higgins, Manhattan
  8. Gabe Barten, Chapman
Trombone
  1. Bailey Morales, Salina-Central
  2. Grace Warner, Manhattan
  3. Thomas Rosebrook, Abilene
  4. Joe Hargett, Manhattan
  5. Denzel Acheampong, Junction City
  6. Alyssa Harwood, Abilene
  7. Autumn Schramm, Marysville
  8. Drew Fields, Salina-Central
  9. Sam Stone, Salina-Sacred Heart
  10. Seth Duncan, Emporia
  11. Alt. 1 - Emery Newton, Salina-Central
  12. Alt. 2 - Nikki Enos, Marysville
Euphonium
  1. Brian Dudley, Manhattan
  2. Darius Sparks, Junction City
  3. Raudy Latta, Marysville
  4. Alt. 1 - Alex Rein, Salina-Sacred Heart
  5. Alt. 2 - James Jones, St. Marys
  6. Alt. 3 - Clayton Tunison, Minneapolis
Tuba
  1. Kenneth Golden, Salina-St. John's Military
  2. Ethan Willsey, Eskridge-Mission Valley
  3. Grant Terril, Manhattan
  4. Jake Toole, Washington County
  5. Dillon Powell, Junction City
  6. Alt. 1 - Colby Kramer, Chapman
  7. Alt. 2 - Kimberly Crawforth, Manhattan
Timpani
  1. Shaun Blocker, Chapman
  2. Alt. 1 - Miles Moore, St. Marys
  3. Alt. 2 - Jaylen Chambers, Manhattan
Mallets
  1. Elizabeth Luppen, Marysville
  2. Adam Pickering, Manhattan
  3. Alt. 1 - Alyssa Soliz, Junction City
  4. Alt. 2 - Hayden Holmberg, Manhattan
Snare
  1. Dylan Henry, Salina-South
  2. Jackson Scott, Salina-Central
  3. Bret Miller, Salina-South
  4. Nicholas Breneman, Salina-Central
 
Chairperson
Samantha Boxberger
Junction City HS
900 N Eisenhower Dr
Junction City, KS 66441
w: 785-717-4200